Teleskop Nedir ?

Teleskopuzaydan gelen her türlü radyasyonu alıp görüntüleyen astronomların kullandığı, bir rasathane cihazıdır.

Teleskop yapı olarak objektif, oküler ve bu mercekleri muhafaza eden bir tüpten meydana gelmiştir. Objektif cinsine göre iki tür teleskop vardır. Uzaydan gelen ışıklar teleskop içinde bir aynaya çarpıp, prizmadan geçtikten sonra göze geliyorsa bu türe aynalı teleskop denir. Uzaydan gelen ışıklar merceklerden doğrudan geçip göze geliyorsa bu türe de mercekli teleskop adı verilir.

Teleskobun gücü, topladığı ışık miktarıyla orantılıdır. Teleskobun objektif çapı büyüdükçe ışık toplama kabiliyeti artar.

Teleskop Türleri

İlk karar vermeniz gereken nokta, almak istediğiniz teleskobun türüdür. Hepsinin iyi ve kotu tarafları vardır. Örneğin hem aya hem de kuşlara bakacaksanız, Aynalı teleskoplarından uzak durmanız gerekir (çünkü bunlar görüntüyü ters çevirir!). Ama derin uzay nesnelerini görmek istiyorsanız ve bütçeniz kısıtlıysa, bir Aynalı Teleskop en iyi çözüm olacaktır (çünkü ucuza çok ışık toplarlar!). Yani en önemli taraf, teleskobunuzla ne yapmak istediğinize karar vermenizdir.

  1. Mercekliler

    Mercekli teleskoplarda ayna bulunmaz, bunlar bildiğimiz en "klasik" teleskoplardır. Bunların bir ucunda geniş bir mercek, diğer ucunda ufak bir "oküler" (oküler, baktığımız yerdeki merceklere denir) yer alır. Işık büyük mercekten geçer ve ufak bir demet halinde okülere gelir. Okülerde netlik ayarı yaparak görüntüyü görebilirsiniz.

 

Avantajları:

Mercekli teleskopların en büyük avantajı, her bir tarafı kapalı olduğundan herhangi bir ayarlama gerektirmezler ve kullanımları son derece kolaydır. Çok detaylı, net ve son derece kontrastlı resimler elde etmenizi sağlayabilirler. 

 

  1. Aynalı teleskoplar

    Aynalı teleskoplarda ışık, teleskobun içinde ileri-geri çarptıktan sonra, sizin gözlem yapacağınız yere (yani okülere) gelir.

    Bu tür teleskoplarda ışık düz ve geniş bir tüpün içine girer, tüpün dibindeki eğri (konkav) bir aynadan yansır ve toplanmış ışık huzmesi, tüpün açık olan ucunda yer alan ufak bir ikinci aynaya çarpar; buradan da okülere gidip görüntüyü oluşturur.
     

Avantajları

Netlik ayarı ve oküler teleskobun üst ucunda yer almasından dolayı bu teleskopları kullanmak daha konforludur. Yani daha az eğilmeniz gerekecektir. Aynalar kullanıldığı için, mercekli teleskoplarda sorun çıkaran renk dağılmaları bu tür teleskoplarda olmaz.

c) Schmidt - Cassegrain
 

 

Hem mercekli hem de Aynalı teleskoplarının en büyük problemi, teleskop çapı (yani açıklığı) büyüdükçe, teleskobun boyunun da büyümesidir. 8 inch ya da daha büyük çaplara vardığınızda, Mercekli ve Aynalı teleskoplar gerçekten idaresi zor hale gelmektedir ve arabaya sığmamaya başlamaktadır!

 

Hem geniş çap hem de kısa bir teleskop istiyorsanız, Schmidt-Cassegrain yapısı idealdir. Bu yapıda, hem mercekler hem de aynalar kullanılır. Bu yapıya "katadioptrik" denir. En popüler katadioptrik yapı, Schmidt-Cassegrain yapısıdır. Burada gelen ışık birkaç kere teleskobun içinde gidip geldikten sonra okülere ulaşır. Işık öncelikle teleskoba Schmidt Merceği adı verilen bir mercekten girer (bu mercek teleskobun önündedir ve neredeyse düz cam görünüşündedir; gözle eğri olduğu pek görünmez), teleskobun dibinde yer alan birinci aynadan yansır, ve teleskobun ön tarafındaki ortadaki ikinci ufak aynaya gelir, buradan da yansıyan ışık, okülere ulaşır. Bu mercek ve ayna karışımı, çok kaliteli bir görüntü elde etmemizi, fakat ayni zamanda da teleskobunun boyunun kısa olmasını sağlar. 

 


Avantajları:

Schmidt-Cassegrain teleskoplar son derece kolay taşınabilirler. Her tarafının kapalı olması, onları güvenilir ve sağlam yapar. Harika kontrastlı, bol renkli resimler elde etmekte kullanılabilirler.